TATIANA IAKOVLEVA NÄITUS „LOODUSE RUUNID“

Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis oli 3. märtsi-31. märts 2022 avatud kalligraaf, ehtekunstnik-disainer Tatiana Iakovleva näitus „Looduse ruunid“. 

Sõnasepp Eric Johnson`i abiga olen üritanud lahti mõtestada taimede keelt. Kõigepealt üritas Eric püüda neid nõrku kiirgavaid vibratsioone erinevatelt kuivanud heintelt, murdunud okstelt ja teistelt unustatud umbrohtudelt, et tõlkida nende ebaharilikud hääled inimestele arusaadavasse keelde. Seejärel, mina kui tähesepp, kujundasin need sõnad ümber tindiga paberile ja töödeldes metalli, kasutades kalligraafia kunsti, et paremini tabada, mida nad meile öelda tahavad,“ kirjeldab kunstnik Tatiana Iakovleva. „Koos minu korjatud ja kirjatöödes kasutatud kuivatatud taimedega võib sellel näitusel näha ka autoriehteid ning kunstilisi metallist pannoosid. Kontrast millegi väga hapra, õrna ja üürikese, igavese ning jõulise vahel – see on see, mida vaatlen looduses. See ongi see, mis innustab ja vaimustab mind.“

Näitus on pühendatud puhtale, naturaalsele Põhjamaa ilule, samas ka eheda Looduse tervendavale mõjule. Metalli tugevus ja paindumatus, samas temas peituv plastilisus ning voolavus lubavad vormida teda töödeldes. Kuigi kuivanud taimed tunduvad olevat elutud ja kasutud, oma aja ära elanud, peidavad nad tihti endas seemneid, mis annavad neile veelkord võimaluse uuestisünniks. Need visuaalsed meeldetuletused lõpmatust eluringist on nagu elavaks tõestuseks meie ilusa, harmoonilise ja uskumatu Universumi ülesehitusest.