PALVELUULENÄITUS “ANNA SÕNA, MIDA MÖÖDA MINNA” ON VEEL AVATUD 19. JAANUARINI.

Palve on see mis jääb järele

kui kõik on öeldud ja pole enam midagi öelda

Jaan Kaplinski

 

Eduard Vilde muuseumis saab  31. oktoobrist vaadata näitust „Anna sõna, mida mööda minna. Palvemeeleolud eesti luules ja kunstis“. Näitusel on väljas eesti luuletajate luulepalved ajavahemikust 1917–2014. Lisaks kunstiteosed, mille tundelaad luuletustega harmoneerub. Näituse kultuuriprogrammi raames etendub Vilde muuseumis kolmel korral ka palveteemalistest luuletustest kokku seatud luulerännak „ma palun…“ (lavastaja Tiina Mälberg, Rakvere teater).

*

Sõna kuulutamine on olnud nii kiriku kui kirjaniku tähtsaim ülesanne. Eriti keerulistel ja pöördelistel aegadel on just kirjaniku sõna pakkunud eestlasele inimese ja maailma mõistmist, lohutust, lootust.

Kristjan Raud. Palve. EKM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Näitusel saab kogeda saja aasta jooksul kirjutatud erinevaid palveteemalisi luuletusi, autoriteks eesti luuletajate raskekahurvägi: Anna Haava, Juhan Liiv, Uku Masing, Jaan Kaplinski, Jaak Jõerüüt, Viivi Luik, Doris Kareva, Jürgen Rooste, Leelo Tungal jpt. Nendes tekstides on palve kui (taju)seisunddialoog (algallika, looduse, Jumalaga) või teekond (iseenda hinge olemusse). On vaimulikku luulet, kirglikku loitsimist, alandlikku sisekaemust. On ajale omaseid Eesti ja vabaduse eest palveid, aga ka tänapäeva urbanistliku inimese eksistentsiaalset palumist elumõtte, puhta õhu, armastuse eest.

See näitus on kui omalaadne

luulepalverännak,

mis jutustab saja aastase

Eesti lugu

Näituse tekstilist poolt saadab kümmekond kunstiteost, mis on valitud luuletuste sõnumit ja karakterit arvestavalt Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kogudest ning erakogudest. Esindatud on Epp Maria Kokamägi, Jüri Arraku, Sirje Runge, Toomas Vindi, Kristjan Raua, Viive Tolli, Kaljo Põllu jt tööd. Näitusel on väljas ka haruldane maal “Vaikus”, mille autor on teoloog, mõtleja, luuletaja Uku Masing.

Näitusega kaasneb Eduard Vilde muuseumi ajaloolises interjööris etenduv luulelavastus „ma palun…“. Lavastaja Tiina Mälberg (Rakvere Teater), esitavad Tiina Mälberg, Markus Habakukk (Kuressaare Linnateater). Meditatiivne luule(palve)rännak pakub kuulamiseks 35 palumise- ja palveteemalist luuletust ja palvemeeleoludest kantud muusikat (Joel-Rasmus Remmel). Etendused toimusid 10.11; 19.11, 21.11. Lisaetendused 8. ja 14. jaanuar kell 19.00 Eduard Vilde muuseumis. Piletite eelmüük muuseumi kassas.

Näitus „Anna sõna, mida mööda minna“ jääb Eduard Vilde muuseumis avatuks 19. jaanuarini 2019.

*Näituse pealkirjas kasutatud luulerida on pärit Kätlin Kaldmaa luuletusest “Palve”. 

Muuseumis on müügil ka näitusega seotud imeilusad meened. Suurepärane võimalus erilisi jõulkingitusi soetada

 

NÄITUS MEEDIAS:

28.10.2018 Elmari raadio intervjuu 

29.10.2018 Klassikaraadio. Delta

30.10.2018 Err. Kultuuriuudised 

5.11 Pereraadios rääkis Tiina Mälberg lavastusest “ma palun…”

11.12.2018 Ajakiri Muuseum: Vaikne vägev sõna