NÄITUS “PARK SINU SÜDAMES” JA VILDE VABAÕHUMUUSEUM

E. Vilde muuseum avas eriolukorrast väljumise kahe näitusega: Eesti Maalikunstnike Liidu kuraatornäitus „Park sinu südames“ kogu muuseumihoones ning Vilde vabaõhumuuseum Kadrioru pargis Vilde maja ees.

Näitus “Park sinu südames” avati 19.05.2020 ja seda saab külastada ka augustikuus muuseumi lahtioleku aegadel teisipäevast laupäevani kell 11.00-17.00, kolmapäeviti kuni 18.00.

Vilde vabaõhumuuseum on kõigile vaatamiseks pargis alates 26. maist.

Ei ole tabavamat pealkirja näitusele Kadrioru pargis kui „Park sinu südames“, sest eriolukorra ajal külastas meie armastatud Kadrioru parki erakordselt suur hulk inimesi – ilmselt on pargil tõesti eriline koht meie südametes!

Näituse kuraator Vilen Künnapu meenutab, et 2019. aastal Kastellaanimaja galeriis toimunud näitus „Park“, mille kuraator oli Tiiu Rebane, osutus niivõrd menukas, et tekitas soovi pargi-teemat siin pargiäärses galeriis sel aastal edasi arendada. Uuenenud 2020. aasta näitus saigi peaaegu avamisvalmis, kuid eriolukorra kehtestamine sulges muuseumi. Mais avatava näituse märksõnad ongi park sinu südames, unenäopark, paradiisipark, kvantpark. Kui park kujutab endast enamasti organiseeritud loodust ja ruumi, siis park sinu südames on eelkõige korrastatud mõtte- ja tundemaailm.

Maailm on totaalselt muutumas. Tundub, et ka kunstimaailm seab ümber oma eesmärke. Intellektuaalsus ja kavalus näivad asenduvat sügavama sisevaatlusega. Näituse kontseptsiooni on raske ümber jutustada. See on pigem nagu indiaanlaste rituaal, kus kõrgematelt vaimudelt palutakse sündmuste juhtimist ja pärast vaadatakse, mis välja tuleb. Kunstnike töid valides tunnetab kuraator juba praegu, et vaim tegutseb. Näituse eesmärk on tekitada soe ja päikeseline energeetika, mis nakataks kõiki.

Näitusel osalevad nii tunnustatud meistrid nagu Juhan Muks, Enn Põldroos, Lembit Sarapuu, Mari Roosvalt, Uno Roosvalt, Jaan Elken, Juss Piho jt kui ka noored ja andekad maalijad, näiteks Anu Muiste, Anna Kõuhkna, Kristiina Jakimenko jt. Üllatusesinejateks on müstiline Kaljo Simson ja Läti suurmeister Aleksei Naumovs. Üllatusi on veel!

Näituse kuraator on Vilen Künnapu, kujundajad Tiiu Rebane, Karl Nagel ja Rait Rosin. Teosed on pärit kunstnike erakogudest, Eesti Kunstnike Liidu kunstikogust, Eesti Kunstimuuseumist ja kuraatori kollektsioonidest.

Vilde vabaõhumuuseum on Tallinna Kirjanduskeskuse väilinäitus kirjaniku 155. sünniaasta tähistamiseks, mis oli eksponeeritud Tammsaare pargis k.a. veebruarist mai keskpaigani ning kolib nüüd uuenenud vormis muuseumi ette pargi südamenurka. Välinäitusel on eksponeeritud Eduard Vilde tsitaate ja arhiivifotosid koos kirjanikku tutvustavate eluloofaktidega. Vilde oli tihe pargis jalutaja, aga ka ise kunstisõber. Maalinäitusel Kastellaanimaja galeriis on eksponeeritud ka Luulik Kokamägi maal „Eduard Vilde Kadrioru pargis“. Park oli südames ka klassikul! Välistendide kujundaja on Anna Kaarma.

Tulge parki!

Vaata fotosid avamiselt.

ERR Kultuuriuudised käisid muuseumis külas.

Kontaktid:

Vilen Künnapu: e-post vilenkunnapu@gmail.com, Tiiu Rebane: telefon +372 57702640, e-post tiiu.rebane@eaa.ee

E.Vilde muuseum ja Kastellaanimaja galerii: Kadi Kesküla, telefon +372 5109125, kadi@kirjanduskeskus.ee

Fotol Vilen Künnapu teos „Villu lendab“ 2020