MATI UNDI MUUSEUMIS AVATI NÄITUS “RÖÖPASEADJA. ARTUR ALLIKSAAR 100”

Alates reedest, 14. aprillist, on Mati Undi muuseumis avatud fotonäitus Artur Alliksaarest. 

Kirjaniku 100. sünniaastapäevale pühendatud näitusel saab fotode, kirja- ja mälestuskatkete kaudu ülevaate Alliksaare elust ja olemusest.

“Alliksaarest on säilinud üsna vähe fotosid, kuid olemasolevatest oli võimalik kombineerida kaks pildirida, mis annavad noorelt surnud kirjaniku elust päris kaasahaarava ülevaate,” ütes näituse koostanud Maarja Vaino. “Kuna Alliksaare isa töötas rööpaseadjana ning ka Alliksaar ise teenis mõnda aega leiba raudteel, tundus sobilik need pildiread panna jooksma paralleelselt nagu rööpad ja ühendada omavahel tekstiribadega, mis annavad infot Alliksaare elu ja mõttemaailma kohta. Rööpaseadja eesti luules oli Alliksaar ju nii või teisiti.”

Fotonäitusel saab näha Alliksaart nii poisipõlves kui ka kuldsete kuuekümnendate kirjanike seltskonnas, mälestuskatkeid on näiteks Andres Ehini ja Madis Kõivu sulest, lugeda saab katkendeid Alliksaare vangilaagis kirjutatud kirjadest.

“Näitus on piltlikult 1-minuti loeng Alliksaarest, sealt saab teada kõige põhilisema kirjaniku kohta. Luuletusi ning põhjalikumat elulugu ja mälestusi tasuks seejärel suunduda koju lugema,” sõnas Vaino.

“Rööpaseadja. Artur Alliksaar 100” jääb avatuks 30. septembrini 2023. 

Näituse kujundas Katre Rohumaa.