MARA LJUTJUKI ISIKUNÄITUS “MÄLU” ALATES 3. SEPTEMBRIST KASTELLAANIMAJA GALERIIS

E.Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis avab 3. septembril kell 17.00 Mara Ljutjuk uue isikunäituse „Mälu“

Kunstnik ise avab oma näitust nõnda:

,,Küsimus on väikestes asjades, millest kasvavad suured. Inimene on tundeolend. Ta näeb ja tunnetab maailma muljetena, irdlõikudena, mida peab terviklikuks tõeluseks. Ta suurendab asju ja pisendab neid. Ei jäta midagi endiseks. Inimene tõlgendab maailma sümbolitena ja laseb end mõjutada enese poolt välja mõeldud tähendustest. Sageli tajub ta neid märke füüsiliselt, oma kehaga. Tõhusaimad muutumisvahendid on inimeses peidus. Neid ei saa kompida ega mõõta. Keegi ei või teada, kes võiks kõrvalistuv isik edaspidi olla, kui ta saaks selleks loa. Ja kui ta annaks endale ise selle loa”.

See Esa Saarineni mõte on minu uue isiknäituse „Mälu“ inspiratsioonitekstiks.

Keha võime talletada mälestusi raku tasandil on hämmastav. Väikese lapsena kogetud tundeseisundid, olukorrad, sõnad võivad meid jäädagi tugevalt mõjutama. Läbi ajaloo keeriste ei ole inimesel sageli võimalik olla „oma õnne sepp“ – puudub võimalus valida, mis talletub nii keha- kui alateadlikku mällu. Järjepidevalt iseendaga töötades suudame vaid tillukese osa raku tasandil salvestatust siduda oma teadliku mäluga ja jõuda läbi tunnetatud taipamistele. Mälule omane selektiivsus põimib inimese poolt tajutava tundemaailma läbi nii mineviku tõe kui ka valega. Isiklik kogemus kehamälu mastaapsusest ajendas mind tegelema mälu teemaga ja uurima täiskasvanute kogemusi sellel pinnal. Oma maalidega soovin suunata vaatajaid mõtlema nende endi kehamälu ilmingutele ning teadvustama mälu suhtelist olemust.

Kastellaanimaja galerii, mis asub 1745. aastal valminud hoones, on ajalugu, kihistusi ja kohamälu täis. Minevik, mälestused ja kogemused on siin igapäevaselt ja alati kohal. Ootame külla ja kogema!

Näitus on avatud 03.09.-30.09.2020 muuseumi lahtioleku aegadel teisipäevast laupäevani kell 11.00-17.00, kolmapäeviti kuni 18.00. Muuseum asub aadressil Roheline aas 3 Kadriorus. Lähem info https://kirjanduskeskus.ee/.

Kontaktid:

Kunstnik Mara Ljutjuk: telefon +372 56985234, e-post mara.ljutjuk@gmail.com

E.Vilde muuseum ja Kastellaanimaja galerii: Kadi Kesküla, telefon +372 5109125, kadi@kirjanduskeskus.ee

Fotol Mara Ljutjuki õlimaal „Omad“ (170 x 127 cm)