KUNSTNIK PIRET ROHUSAARE GRAATSILISED NAISED JA EBAMAISED KERAAMILISED KANNUD VALLUTASID KASTELLAANIMAJA GALERII

Piret Rohusaare maalidele on viimastel aastatel ilmunud kurvikad naised, vahel ka otsekui idamaistelt miniatuuridelt pagema pääsenud elegantne araabia hurdakoer.

Kirglike punaste varjunditega naisekujud ja vaasid Piret Rohusaare maalidel on inspireeritud reisist Igavesse Linna. Soojus, punakuldsed küllastatud toonid ja värvidesse hajuvad naisekujud. Itaalia ja Vahemere ümbruse vana kultuur. Rooma hingemattev ilu, igikestvatelt müüridelt kajavad sosinad, kõnekatked ja hõiked ongi kohati nagu ebareaalsed – niivõrd kaua, aastatuhandeid on püsinud Rooma, vahetanud võimukandjaid ja uskumusi. Kannud on aastatuhendeid olnud naiste kaaslasteks. Amforad, niisama kurvikad ja kaunid kui naised ja lihtsamad väiksemad kannud. Kõik need kannud on juba mõnel viimasel aastal inspireerinud maaliva kunstniku loomingut:

Minu keraamika sünnib potikedraga, mind vaimustab see pöörlev liikumine …. Harva tean täpselt mida tahan teha. Aga mulle meeldivad suured vormid, neid on hiljem äge glasuurida. Ja veel meeldib mulle kui suur pott hakkab käe all kumisema, see on hinge kosutav tunne ja selle tundeni püüan alati jõuda”.

Kuigi kahe ateljee õnnelik omanik ARS-I kunstnikemajas, on Piret Rohusaar siiski enam maalija kui keraamik. Glasuurid voolavad omatahtsi, lillakad, koobaltvarjundid ja hõõgvel punased värvilaigud suurte vaaside pinnal sunnivad mõtlema kolmemõõtmelistest maalidest, ehk isegi maalitud skulptuuridest, mis Kastellaanimaja galerii avaras saalis mõjuvad postamentidel kui Rooma sammaste värviliseks muutunud kolonnaadid.

Piret Rohusaare rännak maalijana on olnud pikk ja pühendunult püsiv. Isiklikes edasiarenguis Kunstiinstituudis omandatud modernistlikust värvimaalist on maalija alati tänuga meenutanud kunagisi õpetajaid. Tiit Pääsuke, Enn Põldroos ja Ando Kesküla oleksid nagu alati temaga koos. Nende loomingust, kuigi nii erinevast on ammutatud jõudu, et edasi minna. Ta on meenutanud ka Lemming Nagelit ühistest suvistest vabaõhumaalimistest ja salapärast maalijat ning poeeti Aleksander Suumanit. Mõned neist on üha oma maalijarajal, mõned juba lahkunud ehk maalima tundmatus teispoolsuses. Omaenda esimesel juubelinäitusel Vabaduse galeriis 2012 meenutas ta neid õpetajaid vabaõhumaalidega Colomarsist Lõuna-Prantsusmaal, Prantsuse Rivierast.

 

Näitus NAINE JA TEMA KANN Kastellaanimaja galeriis 5.-31.08. 2019

Vaata lisa:

Fotod ja video näituse avamisest PEALINNA leht 5.08.2019

http://rohusaar.net.ee/Algus

Näituse avamise sündmus Facebookis