KUNSTNIK EVA JÄNESE JUUBELINÄITUS JÄÄB AVATUKS 30. JUUNINI

Kunstnik Eva Jänes avab oma 75. sünnipäeva puhul Tallinnas kaks näitust korraga.

Kui Jaani kirikus avatakse 7. juunil kell 12 Eva Jänese (s 1942) retrospektiivnäitus, siis Tallinna Kirjanduskeskuse Kastellaanimaja galeriis avatakse samal päeval kell 15 Eva Jänese uusloomingut tutvustav näitus „Loomise lugu“. Näituse on kokku seadnud kunstiteadlane Mai Levin.

Näituse „Loomise lugu“ idee on kunstnik saanud rahvaluulest. Näitusele esmakordselt välja pandud teoste vormikõnes ja koloriidiski on tajuda aga täiesti uut kvaliteeti. See areng korrigeerib pidevalt ettekujutust Jänesele sobivast formaadist või iseloomulikust koloriidist, tema vormi- ja värvifantaasia üllatab jätkuvalt. Märkimisväärne on visuaalsete kujundite ja nimetuste sobivus, ehkki konkretiseerivaid detaile on minimaalselt, kui üldse. Kui pidada silmas eesti rahvaluulelugu, siis meenuvad Kaljo Põllu tööd 1980-ndatest aastatest. Rahvaluule kujundid mõlkusid Eva Jänesel meeles juba tunamullu, kui ta valmistus Juhan Liivile pühendatud näituseks Tallinna Keskraamatukogus. Seal eksponeeritud töödest on üks horisontaalsete rütmide ja avara hingusega maal nüüdki väljas ( „Nagu taevas, nii ka maa peal“, 2015).

Tallinna Jaani kiriku galeriis avataval retrospektiivnäitusel „Olemise lugu“ on eksponeeritud üks väike osa kunstniku viimase kaheteistkümne aasta maaliloomingust. Teosed on maalitud talle omases abstraktse geomeetria võtmes. Võib ka öelda, et tegu on omamoodi sakraalse geomeetriaga.

Eva Jänes on lõpetanud Tartu kunstikooli ja Eesti Riikliku Kunstiinstituudi. Ta on Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Alates 1973. aastast on kavandanud ja teostanud monumentaalmaale: freskosid, seccomaale, sgrafiitosid, mosaiike ja vitraaže rahvamajadesse, kirikutesse ning ametiasutustesse.
Eva Jänes on esinenud paljudel riiklikel kunstinäitustel, osa võtnud ühisnäitustest ning esinenud 29 personaalnäitusega.
Ta on koostanud ja kujundanud kuraatorina üle 20 näituse eesti kunstnike religioossest loomingust.

Näitus jääb avatuks 30. juunini 2017