KRISTEL SCHWEDE NÄITUS „ALA / À LA“

Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis oli 4. november – 2. detsember 2021 avatud Kristel Schwede näitus „Ala / À la“. Näituse alapealkiri oli „Näilised territooriumid“.

Näitus „Ala / À la“ kaardistab fotograafia ja maalikunsti kokkupuutepunkte ning erinevaid teemasid ja meelolusid läbi ühiste vormistusmaterjalide ja koloriidi.

Kastellaanimaja galerii neli ruumi on kunstnik kujundanud aladeks, kus toimub visuaalne mõttevahetus talle südamelähedastel teemadel. „Need on loovinimese valge lehe hirmud ning selle ületamisega kaasnev vabadus ja rahulolu („Tiivasirutus“) ning kunstinäituste ja -messide ajaliselt põgus, kuid tähendustelt laetud olemus („See kõik on hetkeks“),“ sõnas kunstnik Kristel Schwede. „Mil viisil mõjutab meie meeli ümbritsev argiühislooming või kunstniku poolt valitud meedium oma sõnumi edasiandmiseks („Silmab“)? Kuidas edasi, kui üks eluring või näitus on valmis saanud või teema ammendunud („Alati on mõni uks“)?“

Üks teema areneb sujuvalt järgmiseks, piirid abstraktsete maalide ja dokumentaalfotode, skulptuurmaalide ja fotomanipulatsioonide vahel muutuvad tabamatuks. Milline teos on maal või justkui maal? Ettevaatlikult, salaja lõuendit sõrmega kompides, saab ühendada silma ja käe tajud. Taktiilne kommunikatsioon kunstiteosega avab meeltele uued suhtluskanalid.

Kristel Schwede (1963) on kunstnik ja kultuuriajakirjanik, kuraator ja galerist (fotokunsti galerii Positiiv) ning kirjastaja (fotokunsti ajakiri Positiiv). Kunstnikuna huvitavad teda inimtekkelised keskkonnad, loomingulised protsessid ning erinevad kunstitehnikad ja -meediumid. Läbiva teljena on Schwede enda isikunäitustel käsitlenud värvi ja ühisloomingu teemat. Näitus „Jagatud maastikud“ (Physicumi galerii, Tartu, 2019) oli mõtisklus ühisloomingust ning algusest ja lõpust läbi kunstikooli molbertite servadelt pildistatud abstraktsioonide. „ON VÄRV“ märksõnadeks Tallinna Suurel kunstipäeval 2020 olid värvi kaduvuse ilu ja autorluse ajatelg, kogutud lähikaadritena ajaloolise äärelinna puitmajade fassaadidelt. Näitus „Bona fide. Sõnum kallile sõbrale“ (Ag47 galerii, Tartu, 2021) heitis pilgu saja aasta tagusesse aega ning kutsus kaasa mõtlema valikute, suhete hoidmise ja ligipääsu teemal läbi perekonna postkaardikogu.

„Ala / À la“ on Kristel Schwede viies isikunäitus. Ta on osalenud erinevatel ühisnäitustel ja kunstimessidel. Tema loomingut leiab erakogudes Eestis, Saksamaal ja Prantsusmaal.

Lisainfo: Kristel Schwede, telefon 5809 3140, kristel.schwede@gmail.com