REIN RAAMATU ISIKUNÄITUS “MAAILM, NAGU TA ON”

5. septembril kell 16.00 avatakse Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis Rein Raamatu isikunäitus “Maailm, nagu ta on”.

Kevadel 92. sünnipäeva tähistanud tuntud ja tunnustatud filmimees Rein Raamat on pikki aastaid pühendunud maalikunstile. Seekordne maalivalik on juba kolmas kunstniku esinemine Kastellaanimaja galeriis.

Rein Raamat (s. 1931) on filmikunstnik-lavastaja, joonisfilmide autor ja dokumentaalsete eesti kultuuriinimeste portreefilmide looja. Temaga on seotud pea 70 aastat eesti filmikunsti ajalugu.

Kunstniku huvi inimese ja looduse vastu peegeldub ka käesoleval näitusel.

Raamatu maalidel kohtab armsaid inimesi ja loodusmotiive. Vaimustus Eestimaa erinevaist paigust on seekord leidnud kujutamist erilisel üldistusjõul. Raamatu viimaste aastate looming on kulgenud abstraktses suunas, millest annavad tunnistust ka selle väljapaneku peaaegu tinglikuks stiliseeritud motiivid. Need on äratuntavad, kuid uudsed ning värvielamusi pakkuvad abstraktsed kompositsioonid.

Hariduselt on Rein Raamat maalikunstnik. Ta on lõpetanud 1957. aastal kunstiakadeemia maali erialal cum laude. Kunstnikusaatus viis ta aga filmimaailma, kus tema kunstnikutööde nimekirja kuuluvad eesti mängufilmidest “Viimne reliikvia”, “Mäeküla piimamees”, “Põrgupõhja uus vanapagan” jt., joonisfilmide nimekirja aga sellised eesti publiku seas üldtuntud šedöövrid nagu Eduard Wiiralti loomingule tuginev “Põrgu”, aga ka “Suur tõll”, “Kilplased”, “Värvilind” jt.

Kunstiteadlane Mai Levin on öelnud, et Rein Raamatu uuemaid maastikumaale, natüürmorte, lillemaale ja portreesid iseloomustab liigutavalt julge värvirõõm ning rõõm olemisest ja maalimisest – see miski, mida tundub, et inimesed on vajanud ja vajavad ka edaspidi.

Näitus jääb avatuks 7. oktoobrini Tallinna Kirjanduskeskuse Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis Kadriorus.

Galeriid saab külastada T, N-L 11.00-17.00, K 11.00-18.00.