IVAR KAASIKU MAALINÄITUS „LA GUERRE ET LA PAIX“

Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis oli 5.-30. oktoober avatud Ivar Kaasiku maalinäitus „La guerre et la paix“.

Näitusel on väljas kunstniku viimase kümne aasta jooksul valminud maalid. Näituse pealkiri on laenatud Lev Tolstoi romaani „Sõda ja rahu“ prantsuskeelsest pealkirjast. Tolstoi ajalooline romaan käsitleb inimsuhteid 19. sajandi alguse Venemaal.

Näitusel domineerivad kaks teemat:

La guerre (sõda) – maailm ja ühiskond.

La paix (rahu) – võitlus iseendaga.

Ivar Kaasiku värske must-valge seeria (la paix) kujutab maailma ja inimsuhteid. Kunstniku jaoks sümboliseerib valge värvi voolamine elu mõtet.

„Need on pildid meid ümbritsevast igapäevaelust. Seltskondlik hierarhia, sümpaatiad, enesereklaam ja -keeldumine, tutvusvõrgustik, kohustuslikud küllakutsed, diskussioonid võõrastega võõrastes keeltes,“ kirjeldab Ivar Kaasik.

Vanemas värvilises seerias (la guerre) on esile toodud võõristavad tunded ja sisemise tasakaalu kaotanud inimene ning teda ümbritsevad ühiskondlikud struktuurid. „Tunnete ja mõistuse konflikt, lõhe iseenda arusaamade vahel, hingeilu vs vaimuvalgus. Kognitiivne dissonants nagu hinge kraapiv tunne, soov käituda teisiti kui ise tegelikult tahaks, vastuolu mõtete ja tegude vahel,“ loetleb kunstnik käsitletavaid teemasid.

Maalid ei ole esitatud kronoloogilises järjekorras ning kõik kirjeldused, analüüsid ja reaalselt eksisteerivad vormid on esitatud fiktiivsel kujul. Motiivid maalidel on kui jutustavas vormis kirjeldused läbi erinevate perspektiivide, mis on segatud ehtsa dokumentaalsuse ja fantaasiaga. Nad tekitavad filosoofilise keskpunkti, mille alguses ja lõpus on autor ise – tema mõtted ja mõlgutused iseendast ja maailmast, inimelust ja selle ületamatustest vastuoludest.

Galeriid saab külastada T, N-L 11-17, K 11-18.

Kunstnik Ivar Kaasik, ivarkaasik@gmail.com, tel. +4917634574451

 

Eduard Vilde muuseum

Kastellaanimaja galerii

Roheline aas 3, Kadriorg

vilde@kirjanduskeskus.ee