EDUARD VILDE MUUSEUMI NÄITUS UURIB KOHVIJOOMISE JA KOHVIKUS LOOMISE JÄLGI EESTI KUNSTIS JA KIRJANDUSES!

Kohvik on koht, kus ma kohtun maailmaga, sest igas kohvikus võid avastada märke kõikidest maailma kohvikutest.

– Jaak Jõerüüt

17. oktoobril avati Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseumis näitus „Kohvist viidud. Kohvi(ku) jälg eesti kunstis ja kirjanduses”. Läbi valitud sõna- ja kujutava kunsti näidete 20. sajandi algusest tänapäevani uurib näitus märgiliste kohvik-Treffpunkt’ide fenomeni (Werner, Pegasus jt) ning kohvikute sotsiaalse ja vaimse ruumi loomingulist mõju siinsetele loojatele.

Tänavu möödub sajand nii kirjandusrühmituse Siuru tähelennust kui ka sõna „kohvik” sünnist. Siurulased olid esimene põlvkond linnakirjanikke, kelle jaoks kohviku roll muutus eksistentsiaalseks. Ühe sellise „purjutava kohvijoomingu” käigus sündis 1917. aasta kevadel Siuru seltskondliku keelemängu kestel ka uudissõna kohvik.

Näitusel on väljas paarkümmend kunstiteost erinevatest kogudest. Esindatud on Ado Vabbe, Varmo Pirgi, Endel Kõksi, Richard Kaljo, Eduard Wiiralti jt looming.

Pea igast kümnendist 20. sajandi algusest tänaseni pärit luulevalik loob eripalgelise kollaaži seisunditest (argisest ülevani), mis on ühel või teisel viisil kantud kohvikus viibimise või kohvi joomise meeleoludest. Luuletusi on H. Visnapuu, A. Alliksaare, J. Kaplinski, V. Luige, J. Jõerüüdi, D. Kareva, J. Rooste ja paljude teiste loomingust, ka näiteks Toomas Hendrik Ilvese varasemast luulest.

Luuletuste, proosakatkendite, maalide ja joonistuste kooslus peegeldab kohvikute rolli linnamiljöös ja nende positsiooni linna kultuuriliste märkidena, kohvikute atmosfääri inspireerivat potentsiaali ja kohvikukülastajate kirevust.

Mõistagi saab näitusel juua eriliselt head kohvi (tänu KING COFFEE SERVICE-LE) ning erimeenena kaasa osta kohvipakke kohvitsitaatidega, mille on näituse jaoks sõnastanud neli eesti kirjanikku: Viivi Luik, Jaak Jõerüüt, Doris Kareva ja Jan Kaus.

Näitus jääb avatuks 6. jaanuarini 2018

NB! Kuraatorid Kairi Tilga ja Kerttu Männiste tutvustavad näitust 29. november kell 18 (sissepääs muuseumipiletiga)

Endel Kõks, Kohvikus. 1940.TKM

Näituse kuraatorid: Kairi Tilga (Tallinna Kirjanduskeskus), Kerttu Männiste (külaliskuraator, Eesti Kunstimuuseum).

Näituse kujundajad: Mae Kivilo, Maarja-Liis Raamat ja Alden Jõgisuu.

Täname: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Underi- ja Tuglase Kirjanduskeskus, E-Kunstisalong, HAUS galerii, Mart Lepp, Mare Jugandi, Tea Taliaru, Viivi Luik, Doris Kareva, Jaak Jõerüüt, Jan Kaus, Leelo Tungal, Andrus Kivirähk, Maimu Berg, Jürgen Rooste, Ave Alavainu, Veronika Kivisilla

Suur tänu ka: Liisu Arro, TaevaniMaani Meistrikoda, Reval Cafe ja King Coffee Service OÜ

Toetaja: Eesti Kultuurkapital

NÄITUS MEEDIAS:

Err fotod näituse avamisest 17.10.2017

TV3 Uudised 17.10.2017

Tallinna TV uudised 17.10.2017

Postimees 30.10.2017

Kultuur.info blogi. 23.10.2017 Andre Tamm

OP. Kirjandusministeerium. 31.10.2017

Kultuur.info blogi. 11.01.2017 Jaak Jõerüüt “Kohvik on kohvik on kohvik on kohvik”

Tallinna TV. Kultuurimeeter. 10.11.2017 ( näituse tutvustus algab 15ndal minutil)

Kultuur.info blogi 14.11.2017 Epp Maria Kokamägi “Päev möödunud kohvikumaailmas”

Pilte näituse avamisest. Fotograaf Helen Melesk.