Mati Undi muuseumis on avatud salajaste esemete näitus

Neljapäeval, 1. veebruaril kell 17.00 avati Tallinna Kirjanduskeskuse Mati Undi muuseumis näitus „Asjade argipäev“ ning toimus Loomingu Raamatukogu kuldsarjas ilmunud Mati Undi teoste „Via regia. Elu võimalikkusest kosmoses“ esitlemine.
 

Näitusel „Asjade argipäev“ on väljas viis väga isiklikku eset, millega on seotud eriline lugu. Näiteks saab näha kassi kuju, mille Mati Unt kinkis Ly Undile sünnipäevaks, portfelli, mis liikus Undi käest Üllar Saaremäe kätte või teada, millise raamatusoovitusega pani Mati Unt Andrus Vaarikut elu teistmoodi vaatama.

„Üks erilisemaid esemeid on rändkarikas MUNKER, mille on meie kätte usaldanud salajane lugemisklubi MUNK,“ selgitas Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino. „MUNK sai alguse ühest Mati Undi soovituslike raamatute nimekirjast, mida üks seltskond hakkaski süsteemselt läbi lugema ning üle andma ka rändkarikat MUNKER – salapärast puust raamatut, mida ehib Mait Malmsteni meisterdatud saviskulptuur. Karikas koos teiste asjadega on nüüd mõneks ajaks avalikkusele uudistamiseks välja pandud.“

Samal sündmusel toimub ka Loomingu Raamatukogu kuldsarjas ilmunud Mati Undi teoste „Via regia. Elu võimalikkusest kosmoses“ esitlemine. Mati Undist ja tema loomingust räägivad Marju Lauristin ja Maimu Berg.

„Via regia“ on lugu elust ja teatrist. Või on see üks ja seesama? Minajutustaja Heinrich Holla räägib loo oma sõbra Illimar Kooneni saatusest, kes ajas taga Suuri Ideid ning oli veendunud, et „teatrielu on tegelikult reaalne elu“ ja „laval ei tehta kunsti, vaid elatakse“.

Kui näitus käsitleb asjade argipäeva, siis raamatus „Elu võimalikkusest kosmoses“ võib täheldada hiljem Undile nii iseloomulikuks saanud argimütoloogia ja võõristuse elemente. Muuhulgas esitab raamat küsimuse, kuidas meie igapäevased toimingud küll kosmosest paistaksid?

Lisainfo:

Tallinna Kirjanduskeskus; tel. 6013111/55583269

Loomingu Raamatukogu: elisa.liiv@loominguraamatukogu.ee