TAMMSAARE MUUSEUMIS ON AVATUD NÄITUS “MALINI MAALIKAMBER. 8 KIRJANIKUPORTREED”
Reedel, 23. novembril kell 16.00 avatakse Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumis näitus “Malini maalikamber. 8 kirjanikuportreed”.
Eksponeerimisel on sürrealistliku kunstniku Ilmar Malini tehtud 8 portreed tuntud kirjanikest nagu Artur Alliksaar, Sass Suumann, Paul-Eerik Rummo, Tiia Toomet, Jaan Kaplinski, Daniel Palgi, Asta Põldmäe ja Hando Runnel.
Näituse avamisega tähistatakse ühtlasi Hando Runneli 80. juubelit.
Maalinäituse idee sai osalt alguse mõttest, kuidas ära märkida Hando Runneli juubel. Seega on näitus pühendus meie ühele erilisemale luuletajale ja mõtlejale, kelle portree samuti seinal ripub.
Näitusega kaasneb sõnaportreede sari, kus räägitakse maalil olevast loojaisikust ning sellest, kuidas kunstnik on kirjaniku olemuse tabanud.
Näituse avamisel maalib Hando Runnelist sõnaportree Rein Veidemann, kirjaniku luulet esitab näitleja Elisabeth Reinsalu.
Ilmar Malin (1924-1994) on eesti maalikunstnik, keda on nimetatud äärmiselt iseseisvaks mõtlejaks ning sõltumatu stiiliga kunstnikuks Eestis. Ilmar Malini sügav huvi sürrealismi ja abstraktsionismi vastu sai alguse 1960. aastate algusest. Teda on huvitanud psühholoogiline automism ning see pool maailmast, mida silmaga ei näe, kuid mis ometi on olemas ja meid mõjutab. Malini maalidel kohtab sageli esemeid ja/või olukordi, mis näevad välja nagu päris asjad, aga tegelikult seda ei ole. Malinit on nimetatud mõtlevaks ja arutlevaks kunstnikuks, kelle tehnikas ja motiivistikus peitub tema aeg.
Kirjanike portreede loomine on jäänud erinevasse aega. Näiteks Sass Suumani portree on maalitud aastal 1954, Asta Põldmäe aga alles 1983. Pealtnäha lihtsates portreemaalides on ometi elemente, milles avaldub nii sürrelistlikke motiive (näiteks seieriteta kell Paul-Eerik Rummo maalil) kui ka malinlikku käekirja (eraldiseisev pea samuti Paul-Eerik Rummo maalil). Kujutatud isiksuste puhul tõmbab tähelepanu nende sissepoole pööratud pilk, mis on suunatud vaatama asjade olemusse või kaugusesse vaatama midagi, mida meie ei näe.