STUDIO 22 KUNSTNIKE RÜHMANÄITUS “LÕPMATUSEKIRJAD UNENÄOMATEMAATIKAS”

12. oktoober – 4. november 2023 oli Kastellaanimaja galeriis kuue Studio 22 kunstniku rühmanäitus „Lõpmatusekirjad unenäomatemaatikas“.
Näitusel osalevad kunstnikud Aune Taamal, Evar Riitsaar, Martin Vällik, Raini Laide, Riina Grethiel Leppoja ja Taavi Torim kuuluvad Tõnis Vindi loodud rühmitusse Studio 22.
Näitusel kohtuvad etnomatemaatika ja unenäomatemaatika. Eksponeeritud töödes esinev individuaalne pildikeel tekitab omalaadseid ja mitmetasandilisi jutustusi ja sümbolitevoogu, visuaalseid tekste, mille üheks eesmärgiks on peegeldada nii individuaalse kui kollektiivse enesemõistmise püüdlusi
„Loomisprotsessi sisenedes kogeb inimene oma loovuse põhjatut kaevu. Tungides üha sügavamale, kaev avardub ning selle piirid lahustuvad. Sügavusest lahvatab ääretu ruum, lõpmatu teadvusväli või avakosmos. Seal pulseerib loomeenergia, mis ei kuulu kellelegi, kuid on alati kõigi jaoks olemas. Ikka ja jälle võtab see avarus kuju ning võib vormuda väga erinevateks kujunditeks, mustriteks, kirjadeks, tähendusväljadeks,“ kirjeldavad kunstnikud. „Neist sünnibki elav märgikeel, mille abil saab suhestuda nii mineviku kui tulevikuga, oma lähiümbruse ja ka kaugete paikadega, jutustada uusi ja vanu lugusid.“
Aastakümneid oli Studio 22 üheaegselt nii kunstnike loominguline ühendus kui ka õppestuudio, mille peamiseks õppemetoodikaks oli traditsioonilisest erineva vaatenurga avamine kultuuripärandile. Rühmitust iseloomustab taotlus luua esteetilist kunsti ning eetikale rajatud suhet vaatajaga. Professionaalseteks kunstnikeks on kujunetud Tõnis Vindi käe all.
Raini Laide on graafik, kelle loomingulist stiili võiks nimetada psühhogeomeetriaks.
Riina Grethiel Leppoja käsitleb oma loomingus puutepunkte puhta teadvuse ja muistse tarkuse vahel.
Evar Riitsaar on ehe seto sõlemeister, ehtekunstnik ja rahvamuusik, kes on hariduselt kunstiõpetaja. Näitusel on võimalik nautida uhkeid suurendatud fotosid Evari valmistatud imepärastest seto sõlgedest.
Aune Taamal on lõpetanud EKA tekstiilikunstnikuna. Ideede väljendamiseks valib kunstnik sageli tekstiilseid materjale ja tehnikaid, hapraid ja läbipaistvaid tekstuure ja mitmekihilist kujutamislaadi.
Taavi Torim on õppinud EKA-s graafilist disaini ja töötanud valdava osa oma elust disainerina, tema teosed on alati nägemuslikud ja esteetilised.
Martin Vällik on graafik ja fotokunstnik, kes on õppinud ülikoolis nii füüsikat kui japonoloogiat. Teleskoopkaameraga jäädvustab ta lummavat kuud ja teisi taevanähtusi.