Tammsaare muuseumis on avatud aastanäitus “Armastuse stiihia”

Näitus “Armastuse stiihia” on pühendatud Tammsaare romaanile “Elu ja armastus”. Romaan ilmus 1934. aastal ning põhjustas ilmudes palju poleemikat. Julgelt erootiliste stseenide pärast sooviti teost isegi lettidelt ära korjata. Hingeminevas armastusloos mängib kirjanik läbi armastuse ja abielu erinevaid variatsioone. Näitus toob esile ka selle, et armastus on Tammsaare loomingu keskne teema. “Tammsaare on eesti kirjanduses kõige rohkem lahanud armastuse olemust, erinevaid külgi ja avaldumisvorme, ka armastuse hävitavat mõju,” sõnas näituse kuraator, Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino. “Seetõttu on ka näituse pealkiri “Armastuse stiihia”. Armastus on Tammsaare jaoks sageli nagu kontrollimatu loodusjõud, orkaan, mis oma võimsuses loob segadust ja isegi kaost.”

Keskse tähelepanu all on romaan “Elu ja armastus”, mis ilmus 1934. aastal ning põhjustas ilmudes palju poleemikat.
“Julgelt erootiliste stseenide pärast sooviti teost isegi lettidelt ära korjata,” märkis Vaino. Hingeminevas armastusloos mängib kirjanik läbi armastuse ja abielu erinevaid variatsioone.

Näitusel saab minna Rudolfi ja Irma “magamistuppa”, näha fotosid veebruaris esilinastuvast “Elu ja armastuse” põhjal vändatud mängufilmist ning omaaegsest kultuslikust telelavastusest “Rudolf ja Irma”. Välja on pandud Tammsaare kirju abikaasale, samuti saab teada, kes olid kirjaniku elus rolli mänginud südamedaamid.

Näitus jääb avatuks 2024. aasta lõpuni.