Mati Unt
Mati Undi muuseum on alates 5. aprillist 2025 külalistele taas avatud!
Kadriorus aadressil L. Koidula 17 on avatud erakordne Mati Undi muuseum
See on maja, kus kirjanik Mati Unt elas aastatel 1995-2005.
Maja esimesel korrusel ootab huvilisi uus püsinäitus, mis on üles ehitatud mitmesugustele kujunditele – näiteks mootorratas ekspositsioonis viitab Undi loomingu ühele tähtteosele, novellikogule “Must mootorrattur”, samuti kirjaniku loomingus korduvale masinate, autode ja tehnikakriitilisele hoiakule. Hiiglaslikus arhiivikapis “sorides” näeb seda, mis peitus Undi lauasahtlites ja tema märkmekaustikutes. Ühtaegu sümboliseerib arhiivikapp Mati Undi kirglikku soovi koguda fakte ja teadmisi.
Põhjalikumalt saab aega veeta “Mustamäel”, kus paneelmaja akendest võib näha, missugune oli Mati Undi ja Kersti Kreismanni salong; kuulata, mida räägivad 1960/1970. aastate kohta Viivi Luik, Paul-Eerik Rummo ja Elo Viiding; süveneda romaani “Sügisball” tähendusse.
Muuseumis saab näha ka Mati Undile kuulunud esemeid, pühendustega raamatuid ning põnevaid fotosid.
Muuseum on avatud K 11-18, N-L 11-17.
Muuseumipileti hind on täispilet 8€ ja sooduspilet 5€.
Grupibroneeringuid (ekskursioonid, üritused) võtame vastu teisipäevast reedeni.
Haridusprogrammide aegade broneerimiseks võta ühendust mari@kirjanduskeskus.ee.
01.01.1944-22.08.2005
Mati Unt tuli 1963. aastal eesti kirjandusse imelapsena, kes gümnaasiumi viimases klassis kirjutas kirjandusuuenduse üheks verstapostiks saanud romaani “Hüvasti, kollane kass”. Kuid Unt ei olnud ainus – samal ajal tuli kirjandusse terve hulk tänasekslegendaarseid autoreid, kellest nii mõnigi on meie hulgas elava klassikuna: näiteks Paul-Eerik Rummo, Viivi Luik, Arvo Valton, Jaan Kaplinski jt. Meie Mati Undi muuseum on mõeldud jäädvustama, uurima ning aktuaalsena hoidma kogu nn kuldsete kuuekümnendate põlvkonda.
Põhitähelepanu on siiski Mati Undil, kes kirjaniku ja lavastajana 1960/1970. aastatel muutis eesti kultuuripilti, oli kogu sõjajärgse eesti kirjandusruumi moderniseerija. Muuseumis saab ülevaate nii Mati Undi Mustamäe salongist ning Kadriorus elatud ajast. Tartu ja Mustamäe perioodid 1960.–1970. aastatel olid Mati Undi elus intensiivse suhtluse aeg. Kadriorgu elama asudes hoidis Unt juba rohkem omaette. Pärast Mustamäelt lahkumist ja enne Kadriorgu kolimist jõudis Unt elada Kalamajas ja Lasnamäel. Eriti Lasnamäe mõjus elupaigana Undi enda sõnul sotsialiseerumisele halvasti.
Kolmetoaline moodne korter Kadriorus oli pärast Lasnamäed tõeline palsam hingele. Undil tekkisid kiiresti pargis oma käigurajad ja olemise kohad. Ta armastas pikutada tiigi ümbruses murul ja käia parte söötmas. Varahommikuti armastas Unt samuti pargis hulkuda. Kadrioru korter jäi Mati Undi koduks tema elu lõpuni ning kuulub praegu Mati Undi lesele Lii Undile. Nende kunagise kodu aknad on meie muuseumi akendest täpselt kaks korrust kõrgemal, kolmandal korrusel, vaatega Koidula tänava poole.
Muuseumile kuulub ulatuslik Mati Undi arhiiv dokumentide, raamatute, käsikirjade, fotode jm-ga. Paljud fotod on ka eksponeeritud ja annavad suurepärase läbilõike omaaegsest kultuurielust.
Mati Undi muuseum
Poska 23/L.Koidula 17
Tallinn 10125
Tel: 6013 701
unt@kirjanduskeskus.ee
Grupibroneeringud: mari@kirjanduskeskus.ee
Muuseum on avatud K 11-18, N-L 11-17.
Muuseumisse pääseb kesklinnast trammidega 1 ja 3 (Kadrioru peatus) või Pirita/Lasnamäe suunas sõitvate autobussidega (Poska peatus).
Parkida saab Koidula tänaval. NB! Tasuline kesklinna tsoon.