Tiia Külvi näitus „Portreid ja figuure – kokku inimene“
22. veebruaril kell 17.00 avatakse Kastellaanimaja galeriis Tiia Külvi näitus „Portreid ja figuure – kokku inimene“. Peamiselt õlimaalitehnikas kergelt grotesksete teoste ühiseks läbivaks teemaks on erinevad inimesed, erinevad karakterid, keda kunstniku sõnul ühendab installeering ruumis.
Tiia Külvi näituse peategelane – inimene – astub publiku ette kolmes järjestikuses vaatuses läbi Kastellaanimaja galerii kolme saali. Galerii esimene saal „MARIALE MARIAST“ esitab kunstniku lugupidamisavalduse näitleja Maria Klenskaja Ükskülale läbi Maria elu viimase aasta jooksul valminud portreteerivate interpreteeringute. Sammuna publiku suunas on siin tutvustatud ka piltide valmimisprotsessi digifotode valikuga.
Galerii keskmises saalis „SÕBRAD JA TUTTAVAD – NEPOTISM“ esitleb Tiia Külv erinevaid portreteeringuid erinevate karakterite jadas. Siin lisab kunstniku sõnul metafüüsilist ühtsust piltide avamine läbi pealkirjade, mis võib kaudselt toimida ka juhatusena järgmisse ruumi. Vaataja võib selles protsessis leida end haaratuna aktiivsesse kaasloomigusse, kuna pealkirjadel pole mõnikord maali endaga midagi pistmist. Nii võib iga vaataja leida maalide ja pealkirjade vahel ise seoseid ning näha iga maali nii seotuna suuremas tervikus kui ka eraldiseisva ja üksikuna.
Kolmandas saalis „SEGUNEMATU ÜKSOLEK. MITU./ UNMIXED ONENESS. MULTIPLE.“ esitab kunstnik pildigruppe tuues publikuni näituse teemas üldistava kokkuvõtte. Siin avaneb rohkem inimelu spirituaalne sfäär eelkõige läbi Kyrene Simonist inspireeritud maali „Oo. Simeon…”, mida saadavad fotod Via Dolorosa kannatusteest ning toovad meieni paiku ja fragmente Via Dolorosalt praeguse ajahetke kontekstis.
Tiia Külv: „Oluline on pilt, inimene sellel ja tehniline teostus kui teise tunnetamise alus, omaette märk, sümbioos kujutavas (representing principle). Pilt ei seisa eraldi muust elust.“
Tiia Külv on sündinud Tallinnas kunstnike perekonnas ning lõpetanud ERKI (praegune EKA) graafika erialal raamatuillustraatorina. Töötanud pikalt õppejõuna Tallinna Ülikooli (varasem TPedI) kunstiosakonnas; hiljem tegelenud kunsti teraapilise poolega. MTÜ Kunstimooduste Keskus asutajaliige ja juhatus (2004-2014), mille raames tegutses koolitusasutus DIDIER kunsti- ja loovpraktikate õppekava alusel. Tiia Külv on ka humanitaarteaduste magister, M.A. (EELK UI), ning osa võtnud valikprogrammi raames psühhoanalüütilisele diskursusele orienteeritud PPE-s. Praegu tegutseb Tiia Külv vabakutselise kunstnikuna ning kuulub loomeliitudesse EKL, EML ja VGÜ.
Näitus jääb avatuks 23. märtsini 2024.
Galeriid saab külastada T, N-L 11-17, K 11-18.