Eesti kirjanduse kandev alustala, ajakirjandusuuendaja, revolutsionäär, poliitik, ühiskonnategelane, dramaturg, meie esimene eurooplane Eduard Vilde tähistab sel aasta 155. sünniaastapäeva. Vilde muuseum tutvustab läbi aasta toimuvat juubeliprogrammi.

Eduard Vilde kirju elukäik kujundas temast inimese, kes käis alati omapäi. Vilde oli suveräänne tegelane, ta ei kuulunud ühtegi kirjandusrühmitusse, ei allunud ettekirjutustele, ent kujunes nii mitmeski mõttes meie superstaariks! Meie esimene krimi-, nalja-, reisi- ja romaanikirjanik, samuti teatri- ja kirjanduskriitikale alusepanija. Vilde oli nii menukaim kui ka mõjukaim siinne kirjamees. Rahvas usaldas tema sõnu. Eduard Vilde muuseum annab ülevaate valikust juubelile pühendatud sündmustest ja kutsub kõiki just selle aasta jooksul kirjaniku loomingut uuesti üle lugema!

4. märtsil möödub 155. aastat kirjaniku sünnist. Sünnipäevapidustustega alustatakse kell 9.30 Metsakalmistul, et süüdata klassiku auks küünlad. Kõik on oodatud liituma!

Tähtsa päeva puhul on muuseumisse sissepääs 1-euro.

Kell 17.00 toimub muuseumis erilise Eduard Vilde 155. sünniaastapäeva juubeliveini esitlemine.

Kell 18.00 on eksklusiivne võimalus osaleda eriekskursioonil, mida viib läbi kirjanik ja lavastaja Urmas Vadi. Vadi on alates veebruarikuust veetnud palju aega just Vilde elutoas, sest 14. märtsil esietendub seal tema kirjutatud ja lavastatud Eesti Draamateatri uuslavastus „Millest tekivad triibud?“, mis on kindlasti juubeliaasta tähtsündmus.

Näidendi autor ja lavastaja on Urmas Vadi, osades Inga Salurand, Indrek Sammul ja Kristo Viiding. Etendust Vilde elust, loomingust ja armastustest mängitakse Vilde muuseumis kirjaniku elutoas terve aasta vältel.

Eduard Vilde astub meie ette ka Tallinna tänavapildis. Ajavahemikus 26. veebruarist kuni 11. märtsini elustuvad üle linna digiekraanidel Vilde muuseumi arhiivifotod.

Alates 28. veebruarist on Tammsaare pargis avatud uus välinäitus, mis koondab valiku kirjanik Eduard Vilde tsitaatidest, muuseumist pärit arhiivfotodest ja Vilde eluloofaktidest. Näitus, mille kujundas Anna Kaarma jääb avatuks aprillikuu lõpuni.

3. aprillil toimub Kirjanike Liidu saalis kirjanikule pühendatud konverents „Seks ja linn. Vaateid Eduard Vilde loomingule“. Konverentsil mõtiskletakse Vilde loomingu nende aspektide üle, mis kõnetavad meid ka tänapäeval – üha enam raha- ja kehakeskses ning moraalsetes dilemmades vaevlevas ühiskonnas. Kuidas mõjub Vilde looming tänase pilguga üle lugedes? Milliseid ühendusi annab see meie tänasesse päeva? Kas Vilde võib osutuda ka XXI sajandi kirjanikuks?

Aasta teises pooles uueneb muuseumi püsiekspositsioon ning tuleb välja uus muuseumiraamat. Juubeliaasta lõpetab kunstnik Liina Siibi näitus kirjaniku abikaasast Linda Vildest, kelle rolli Eduard Vilde elus on raske ülehinnata.

Ühel või teisel moel on juubeliaastat tähistamas ka kõik Kastellaanimaja galeriis 2020. aastal eksponeeritavad kunstinäitused.

Juubelilogo autor: Kaili-Lotta Juhkam