10. septembril toimus Kadriorus, Koidula tänaval kuues Kirjandustänava festival. Südapäeval alanud festival sai hoo sisse Köleri 28 maja seinal mälestustahvli avamisega Ellen Niidule, seejärel toimus päeva jooksul üle 70 kirjandusliku sündmuse vestlusringidest ja luulelugemistest jalutuskäikude ja mõtete õngitsemiseni. 

Erinevad juubelid ja sünniaastapäevad olid ka sel aastal üheks festivali keskmeks. Aino Perviku juubelit tähistas festivalil puu külge “kinnijäänud” õhupallikorv, kus lapsed said Kunksmooriga kohtuda. Eduard Bornhöhe ja Paul-Eerik Rummo juubeliaastad said kokku Marten Kuninga uudses “Viimse reliikvia” laulude töötluses verandakontserdil. Karl Ristikivi üksildasest maailmatunnetusest sai osa purskkaevu ääres tema mõtisklusi kuulates, küll siiski näitlejate, mitte tema enda esituses. Õhtuse luulepikniku peaesineja oli Paul-Eerik Rummo, keda saksofonil saatis Raivo Tafenau. Ning erilise tähtpäevana tõime välja 60 aasta möödumise esimese legendaarse luulekasseti ilmumisest koomiksivormis välinäitusega “60 aastat 60ndatest”.

Päeva jooksul sai luigetiigi ääres luulet õngitseda ning Poska tänavale pargitud vanas trammis kuulata, millist rolli on tramm mänginud eesti kirjanduses. Katkendid lugesid sisse Theatrumi näitlejad, kes ka linna vahel sõitvas trammis hommikul luulet lugesid. 

Festivali tippsündmuseks oli festivali lõpetav aktsioon, mis oli pühendatud 100 aasta möödumisele Arved Viirlaiu sünnist. 

Viirlaiu tuntuim romaan “Ristideta hauad” ilmus 70 aastat tagasi ning on ootamatult jälle päevakajaliseks muutunud. Romaanis kujutatud Eesti vabaduse eest võidelnud noori mehi ja naisi meenutasime festivalil auseisakuga, selleks rivistusid Koidula tänaval üles sada mundris õpilast. Õhtupimeduses sai mööda tänavat nende eest läbi kõndides klappidest kuulata nii Viirlaiu kui ka tema romaani kohta ning jalutuskäigu lõpetada väikese kontserdi kuulamisega Luigetiigil .

Kirjandustänava festival toimus Kadriorus Koidula tänaval kuuendat korda. Koidula tänav on eriline kirjandusega seotud tänav. Ühes otsas asub Tammsaare muuseum, teises otsas Vilde muuseum ning keskpaigas eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus elavad ka tänasel päeval mitmed armastatud kirjanikud ning kus nüüd on avatud Mati Undi muuseum. Tänava alguses on koos Kesklinna Valitsusega rajatud Lugemispaviljon.

Kirjandustänava festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu eesti kirjandusele, kirjanduspärandile ja kirjanduslikule avalikule ruumile meie ümber. Et seda teha, kutsume üheks päevaks tänavale kokku kirjandusega otseselt või kaudselt tegelevad organisatsioonid, kellega koostöös sünnib ka rikkalik kultuuriprogramm. Lisaks kirjandusrahvale toome kokku ka kohaliku kogukonna liikmed, kes nii hoovikohvikute kui ka programmiga kaasa löövad.

Festivali korraldab Tallinna Kirjanduskeskus.

Täpsema programmi leiab kodulehelt: https://kirjanduskeskus.ee/kirjandustanavafestival/

VI Kirjandustänava festivalil on kohal Eesti Draamateater, Eesti Hoiuraamatukogu, Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Noorsooteater, Eesti Rahvusraamatukogu, Fenno-Ugria Asutus, kirjandusfestival HeadRead, Kadrioru Savituba, kirjastus ARGO, kirjastus Canopus, kirjastus Draakon ja Kuu, kirjastus Eesti Raamat, kirjastus EKSA, kirjastus Hea Lugu, kirjastus Heleilm, kirjastus Hunt, kirjastus Ilmamaa, kirjastus Nornberg & Co, kirjastus Pegasus, kirjastused Raudhammas ja Legend, kirjastus SE&JS, kirjastus Tammerraamat, kirjastus Varrak, Kultuurileht, lasteajakirjad Täheke ja Hea Laps, Postimees Kirjastus, Tallinna Keskraamatukogu, Tallinna Kesklinna Valitsus, Tallinna Linnateater, Tallinna Ülikooli Kirjastus, Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts, Theatrum, Vanavaraait.

Täname Tallinna Reaalkooli ja Westholmi gümnaasiumit Arved Viirlaiu aktsiooni õnnestumisele kaasaaitamise eest!

Festival on tasuta.

 

Lähem info: 

6013111/ 55583269/ 53660036

info@kirjanduskeskus.ee

www.kirjanduskeskus.ee