Novembrikuus ootame kõiki osa saama sügishämaratest Unditundidest Mati Undi muuseumis.

3. novembri loeng lükkub esineja haigestumise tõttu 24. novembri peale!

Irina Belobrovtseva, Luule Epner ja Vilen Künnapu avavad kontekste, tekste ja inimesi, millel oli oluline osa Mati Undi maailmast.

Loengute algus on kell 18.00 ja sissepääs muuseumipiletiga. Tasuda saab sularahas.

10. november Irina Belobrovtseva – Mati Unt, Mihhail Bulgakov, „Meister ja Margarita“

Irina Belobrovtseva tutvustab loengu teemat: “Sel aastal on üks omalaadne juubel: kakskümmend aastat tagasi tõi Mati Unt Vanemuise lavale oma lavastuse „Meister ja Margarita“ (2001 – Eesti Teatriliidu lavastajaauhind). Loengus kavatsen puudutada kaht teemat: Mihhail Bulgakovi romaan „Meister ja Margarita“ kui mitme jõukeskmega maailm ja Mati Undi liikumine selle maailma arusaamise ja esiletoomise poole. Toetun paljudele oma Bulgakovile pühendatud artiklitele ja monograafiale „Mihhail Bulgakov romaani “Meister ja Margarita” kommentaarid“ (2007; Eesti Vabariigi teaduspreemia 2010; kaasautor Svetlana Kuljus) ja kirjavahetusele Mati Undiga (2000. a teine pool –  2001. a esimene pool). Loodan, et saan rääkida ja näidata, kuidas sündis üks või teine lavastaja Mati Undi lahendus, mis teda Bulgakovi romaanis eriti inspireeris ja mis jättis ükskõikseks, mis teda aitas ja mis segas.”

17. november Luule Epner – Vaino Vahing Tartu teatriuuenduse taustal

Möödunud sajandi kuuekümnendate aastate lõpus ja seitsmekümnendatel leidsid eesti teatris aset tormilised muutused, mis on tagantjärele saanud teatriuuenduse nime. Teatriuuenduse kese oli Tartus Vanemuise teatris, kus tegutsesid noored lavastajad-näitlejad Evald Hermaküla ning Jaan Tooming ja koos nendega Mati Unt, kes oli praeguses mõistes teatri dramaturg. Vaino Vahing kuulus samuti teatriuuendajate siseringi, elas teatrieksperimentidele kaasa ja avaldas neile oma ideedega mõju. Tema suhe teatriga oli kirglik, kuid nõudlik; koos Undiga oli ta „teatrist hõivatud”, nagu on öelnud Madis Kõiv. Loengus tuleb juttu sellest, mil viisil oli Vahing teatrist hõivatud ja mis täpsemalt tol ajal teatris toimus.

24. november Vilen Künnapu – arhitektuuriideed 1960.-1970. aastatel ja nende mõju kirjandusele

Jätkuva koroonaviiruse laia leviku tõttu jääb Vilen Künnapu loeng ära. Mõistame vajadust olla ettevaatlik ning lükkame loengu aega, mil taas julgemalt üritusi nautida saame!