30. jaanuaril täitus A. H. Tammsaare 145. sünniaastapäev. Sel päeval heisati esimest korda ka lipud, et tähistada eesti kirjanduse päeva. 2023. aastast alates on 30. jaanuar riiklikus tähtpäevade kalendris eesti kirjanduse päevana, millega väärtustatakse eesti kirjanduse tüvitekste ja tänapäeva kirjandust ning pööratakse tähelepanu kirjanike rollile Eesti kultuuris ja ühiskonnas.

Eesti kultuur ja iseolemine püsib tekstidel, mis nii kirjutatud kujul kui ka suuliselt edasiantuna hoiavad vaimset sidet olnud ja tulevaste põlvkondadega. Kirjandus hõlmab kogu rahvast, erinevaid vanuse- ja ühiskonnagruppe. Emakeelse ilukirjanduse lugemine rikastab sõnavara, aitab mõtestada ümbritsevat maailma ja sõnastada oma kujutlusi viisil, mida ei võimalda ükski teine kunstivorm. Kirjanduse mõju inimese vaimsele võimekusele ning kultuurilisele seotusele on hindamatu! Tähtpäeva on väärikas tähistada 30. jaanuaril, Anton Hansen Tammsaare sünniaastapäeval.

Tammsaare loomingusse valatud maailm, Eesti ilm on kujutatud üldistusjõu ja süvamõõtmega otsekui ilmaruum oma majesteetlikus lõpmatuses. See on kirjandus, milles me tunneme ära oma eestiliku eksistentsi. Eesti kirjanduse päeva tähistamine Anton Hansen Tammsaare sünnipäeval ning selle muutmine riiklikuks tähtpäevaks ja ametlikuks lipupäevaks Tammsaare sünniaastapäeval on seetõttu loogiline.

Kogu maailmas tähistatakse suurejooneliselt raamatu ja roosi päeva (23. aprillil), kuid Eestis on see komme pigem võõraks jäänud. Oma kirjanduse päeva tähistamine Eestile nii olulise kirjaniku sünniaastapäeval sobiks hästi kõrvuti emakeelepäeva traditsiooniga 14. märtsil. Oma kirjanduse päeva tähistatakse ka Soomes. 10. oktoober on Soomes kuulutatud kirjanik Aleksis Kivi auks soome kirjanduse päevaks ja samal päeval peetakse ka Aleksis Kivi päeva.

Eesti riik väärtustab emakeelt, heisates riigilipud. Oli aeg anda ka kirjandusele, kui keele kandjale ja hoidjale, päris oma päev, kuulutades 30. jaanuari riiklikuks tähtpäevaks ja lipupäevaks.

30. jaanuaril olid Tammsaare, Vilde ja Mati Undi muuseumid avatud kell 11-17 ja sissepääs oli 1 euro!

Muuseumides ootas kõiki pimekohting eesti kirjandusega – iga külastaja sai endaga muuseumist kaasa võtta pakitud kirjandusteose ja lasta ennast selle salajase lugemissoovitusega üllatada.

Tammsaare muuseumi arhiivist oli välja toodud haruldased esemed kirjaniku riidekapist (kingad, triiksärk, lips ja pikk pesu).
 
Kell 18.00 toimus elamusekskursioon “Kohtumine Tammsaare teenijannaga”. 

Kõigi vahel, kes külastavad eesti kirjanduse päeval meie muuseume, loositi välja 2 piletit Draamateatri etendusele “Millest tekivad triibud?”. Õnnelikuks võitjaks osutus Maie Joost!
 
Kirjanduslik Tallinn kodulehele on lisandunud uus jalutuskäik “Tammsaare Tallinn”.

Tallinna Kirjanduskeskus korraldas koostöös Kultuuriministeeriumiga Tammsaare pargis disko! Tähistasime nii eesti kirjandust kui ka Tammsaare juubeliaastat peoga, kus kirjanikud mängisid eesti luule/tekstide põhjal loodud muusikat. Plaati keerutasid ja sõna mängitasid Jan Kaus ja Urmas Vadi! 

Infot nii eesti kirjanduse päeva kui ka sel päeval toimuva kohta leiab ka eesti kirjanduse päeva Facebooki lehelt.