Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare ja Vilde muuseumid kutsuvad 24. veebruaril kell 11-15 perepäevale “Siin on kodu”. Muuseumid toovad Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul arhiivist välja hulga põnevaid kirjanikega seotud isiklikke esemeid, kõlab rahvamuusika ja kaetakse eestiaegsed pidulauad. Lastele on kirjanike kodude põnevad avastusrajad, sulega kirjutamine, mängukookide meisterdamine jpm. Traditsiooniliselt sõidab Vilde ja Tammsaare muuseumite vahel hobukaarik (eraldi piletiga). 

Kahe suurkuju kunagised kodud on meie kultuuripärandi tõelised pärlid ja saja-aastase riigi maamärgid. Vilde ja Tammsaare elasid aktiivset ühiskondlikku elu just meie riigi loomise algusaegadel. Sõjaeelses vabariigis nad mõlemad ka surid. See, et nende kodud on autentsel kujul alles, on meie riigi ja kultuuri suur rikkus. Nendes ajaloolistes korterites avaldub kodukultuur, ajavaim ja rahva lugu.

Vabariigi sünnipäeval toob Vilde muuseum arhiivist välja tõelised Eesti ajaloo aarded: 1933. aastast pärit Vilde unikaalse läkituse eesti rahvale ja rohkem kui 90 aastat vana sini-must-valge ehissärbi, mille Estonia teater kirjanikule kinkis. Vilde tubadesse on lisatud põnevaid ajaloofakte ja teadmisi riigi loomise algusaegadest. Lastele on väikeste kirjanike toas sulega kirjutamine, Vilde korteri TOP 10 raja läbimine ja kodusildi meisterdamine.

Tammsaare muuseumis saab näha värskelt avatud juubelinäitust “Vanapagan/Laps. Tammsaare Eesti Vabariik”, mis keskendubki just Tammsaare elule vabariigi ajal. Kuna lisaks EV-le on juubeliaasta ka Tammsaarel, räägime põhjalikumalt pidulaua katmise kommetest ja selle muutumisest läbi aegade, kõnelejaks kokaraamatu “Sajandi kokaraamat” üks autor Angelica Udeküll, kes valmistab kohapeal ka mõningaid suupisteid – hea inspiratsioon õhtuseks lauakatmiseks! Lapsed saavad aga kogu päeva jooksul meisterdada mängukooke, inspiratsiooniks teatri butafooriameistrite näpunäited.

Kahe kirjaniku kodud on olnud ka populaarse teleseriaali “Tuulepealne maa” võttepaikadeks.

Tule Eesti pidupäeval Kadrirogu!

Iga külastaja suu teeb magusaks Kalevi kommivabrik.

Muuseumites on avatud ka väikesed kohvikud!

 

Täpne programm:

Hobupeatused on mõlema muuseumi ees. Tasuda saab kohapeal sularahas.

 

EDUARD VILDE MUUSEUM /Roheline aas 3

11-15 Lastele avastusrada, kodusildi töötuba, sulega kirjutamine jaVilde reisimäng

13-14 Giidi saatel Eduard Vilde muuseumis.  Saame teada, mida tegi Vilde 24. veebruaril 1918, milline oli tema panus vaba riigi arengusse, millal sai temast kadriorglane ja kuidas nägi välja kirjaniku argipäev.

14.30-15 RAHVAMUUSIK KATARIIN RASKA kontsert parmupilli ja torupilliga.

Üheks päevaks on arhiivist välja toodud haruldane sini-must-valge ehissärp 1925. aastast, Vilde erakordne läkitus eesti rahvale 1933. aastal. Vaadata saab Eduard Vildest tehtud eluloofilmi.

Ajastu aksessuaaridega saab teha enda perest toredaid fotosid. Postita need Instagrami kasutades #vildemuuseum

 

ANTON HANSEN-TAMMSAARE MUUSEUM/ Koidula 12 A

12.00 „Sajandi kokaraamat. 1918-2018“ üks koostaja tippkokk Angelica Udeküll räägib Eesti viimase saja aasta populaarsematest toitudest, kommetest ja retseptidest.

Kogu päeva avatud näitus “Vanapagan/Laps. Tammsaare Eesti Vabariik”

Lapsed saavad meisterdada mängukooke, inspiratsiooniks teatri butafooriameistrite näpunäited.

Lisaks suurepärane võimalus tutvuda giidide saatel Tammsaare viimase koduga.

 

Mõlemasse muuseumisse sissepääs 1 euro (eelkooliealised tasuta).

Info: Tel. 6013181 (Vilde muuseum), 6013232 (Tammsaare muuseum)