Eesti Muuseumiühing andis 26. septembril 2022 XXV Eesti Muuseumide Festivalil Narvas üle tunnustusauhinnad EMMA parima muuseumimeene välja töötanud Eesti muuseumidele. Esimese preemia võitis Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumi meenesari „Vargamäel oli elu veel raskem“ tugeva ja tänasel päeval väga olulise sõnumiga. Meeneid saad soetada Tammsaare muuseumist (L. Koidula 12a, Kadriorg).

Toode kutsub lugema Eesti kirjandust, toetab eesti keelt ja kultuuripärandit ning paneb meid väärtustama seda, mis meil täna on. Žürii soovitab energiakriisi ajal teha muuseumil ka sama sõnumiga soojakoti!
„Vargamäel oli elu veel raskem“ lause on n-ö väljamõeldis, mis ei ole kellegi tsitaat ning ühtaegu küll kinnitab Vargamäe kuvandit, teisalt viskab pisut nalja nii kuvandi kui ka eestlaste üle (kellel on alati kiire, palju tööd ja parajasti raske elu).

Žürii hindas tänavu 17 muuseumi 27 meenet või meenekomplekti. Osalejaid oli rohkem kui varasematel aastatel.

Hindamisel lähtuti EMMA statuudis esitatud kriteeriumitele – meene kannab muuseumi identiteeti, on inspireeritud muuseumi kogust, toetab muuseumi näitusetegevust, on kaasaegse disainiga, atraktiivselt teostatud, väärtustab kultuuripärandit ja omab pedagoogilist väljundit.

Muuseumimeenete konkursi auhinnafond on 2000 eurot, millele andis oma panuse Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapital.

Žüriisse kuulusid: Kadri Rannala (Eesti Tervisemuuseumi direktor, ICOM Eesti esindaja); Mariann Raisma (TÜ muuseumi direktor, EMMA konkursi idee autor); Andres Labi  (OÜ Ruumilabor sisearhitekt, Eesti Disainerite Liidu ja Eesti Sisearhitektide Liidu liige); Mirjam Rääbis (Muinsuskaitseameti muuseumivaldkonna juht); Lily Allas (loodus- ja kultuuriturismi teemajuht, EASi ja KredExi ühendasutus); Ketli Tiitsar (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi programmi juht) ja Sten Lindpere (Refleks OÜ, loovjuht/disainer).


EMMA auhinda antakse välja üle aasta. Auhinna eesmärgiks on muuseumide igapäevatöö ühe osa – tootearenduse tunnustamine ja väärtustamine, muuseumide kogude kui inspiratsiooniallika kasutamine loovtööstuses.