19. veebruar 2020 möödus 100 aastat eesti kirjanduse suurkuju Jaan Krossi sünnist.

Jaan Kross on eesti kirjanduse suurkuju. Tal on keskne koht 1960. aastate luuleuuenduses ja ta on eesti ajalooromaani silmapaistvaim esindaja. Jaan Krossi teosed  („Kolme katku vahel“ I-IV, „Keisri hull“, „Vastutuulelaev“, „Tabamatus“, „Paigallend“ jt) on meisterlikud ja erudeeritud teosed, mis väärtustavad meie rahvuslikku minapilti ning kannavad endas inimsuse ja vabaduse sõnumit. Krossi loomingut iseloomustab taidurlik ja dramaatiline kujundikeel, mille abil tuuakse lugejani suuri eetilisi konflikte, poliitilisi sõnumeid ja idealistlikke unistusi. Jaan Kross on olnud Nobeli kirjandusauhinna kandidaatide seas. Ta on üks kõige tõlgitumaid ja tuntumaid eesti kirjanikke välismaal, kelle loomingut on kodumaal aga seni veel vähe uuritud. Ainus monograafiline käsitlus Jaan Krossist on ilmunud Soomes Juhani Salokandle sulest.

Foto: Harald Lepikson

19. II 2020 oli Eesti Vabariigi valitsuse otsusega Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva puhul lipupäev.

Eesti Lipu Selts. Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts ning Tallinna Kirjanduskeskus ühinesid ettepanekuga austada kirjanikku, kelle looming esindab Eesti riiki, eesti ajalugu ja südametunnistust.

Alates 16. jaanuarist Eesti Rahvusraamatukogus on avatud suurnäitus „Maailma avastamine. Jaan Kross 100“. Maarja Unduski koostatud näituse peatelje moodustab põhjalik väljapanek Krossi teostest, mis on aegade jooksul ilmunud nii eesti kui ka võõrkeeltes, kokku üle 300 raamatu. Lisaks eksponeeritakse valikut Krossi luulekogude ja romaanide illustratsioonidest Eesti Rahvusraamatukogu graafikakogust ning erakogudest. Fuajeegaleriis saab tutvuda fotodega Krossi perekonna ja rahvusraamatukogu arhiivist.
Alates 17. jaanuarist Tallinna Ülikooli akadeemiline raamatukogu tähistab Jaani Krossi 100. sünniaastapäeva tema eestikeelsete raamatute esmatrükkide näitusega raamatukogu trepigaleriis.
15. veebruar Eesti Draamateatris esietendub Jaan Unduski näidendi põhjal loodud lavastus „Suur Siberimaa“. Unduski näidend põhineb Jaan Krossi elukäigu motiividel ajal, mil Kross oli pärast vangilaagreid asumisel Krasnojarski krais ja seejärel tagasi Eesti NSV-s. Etenduse lavastaja on Hendrik Toompere, Jaani osas Tambet Tuisk. „Suur Siberimaa“ ilmub Eesti Draamateatri „Näidendiraamatu“ sarja 33. raamatuna märtsis 2020.
17. veebruar Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumis avatakse näitus „Olla laev. Jaan Kross ja meri“, mis keskendub Jaan Krossi isikule ja loomingule ootamatu, kuid väga viljaka mere-motiivi kaudu. Laevad, meri ja lendamine tähistavad Krossil nii vabadust, filosoofilisi kategooriad kui ka lihtsalt lapsepõlvemälestusi.
18.-19. veebruar Toimub Eesti Kirjanike Liidu korraldatud rahvusvaheline konverents „Köielkõndija. Jaan Kross 100“. Ettekannetega astuvad üles kirjandusteadlased, ajaloolased, tõlkijad ja kirjanikud: Tiit Aleksejev, Jaan Undusk, Tiina Ann Kirss, Cornelius Hasselblatt, Juhani Salokannel, Irina Belobrovtseva, Eneken Laanes, Linda Kaljundi, Margit Sutrop, David Ilmar Lepasaar Beecher, Sirpa Kähkonen, Maarja Undusk ja Kaur Riismaa. Toimub ingliskeelne vestlusring Jaan Krossi teoste mõjust ja levikust väljaspool Eestit. Jaan Krossi tõlkijad räägivad oma suhtest Krossi loominguga. Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklassi õpilased esitavad Ellen Niidu ja Jaan Krossi luulekava „Oi sina minu pesa“. Tutvustatakse Krossi 100. sünniaastapäeva eel korraldatud õpilaste videokonkursi „Igavesti noor Kross“ töid. Konverentsi esimese päeva hommikul kuulutatakse Eesti Kirjanike Liidu poolt välja Jaan Krossi kirjandusauhinna laureaat.
19. veebruar

kell 17.00

Eesti Üliõpilaste Seltsi mälestustseremoonia Rahumäel Jaan Krossi haual.
Eesti Post annab 19. veebruaril välja Jaan Krossi 100. sünniaastapäevale pühendatud postmargi. Esimese päeva tempel on kasutusel Toompea postkontoris 10:00-17:00, samuti on müügil esimese päeva ümbrik.
19. veebruar kell 19.00 „Estonia“ teatris toimub Jaan Krossile pühendatud piduõhtu „Eesti avastamine. Jaan Kross 100“. Kõnelevad Vabariigi President ja Jaan Krossi kirjandusauhinna laureaat, esineb Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhatusel. Piduõhtust teevad otseülekande Klassikaraadio ja ETV2, otseülekande juhatavad sisse Joonas Hellermaa intervjuud külalistega. Õhtu korraldajaks on Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts koostöös Eesti Kultuuriministeeriumi ja Riigikantseleiga.
28. veebruar Eesti Kirjandusmuuseumi saalis toimub Jaan Krossi 100. sünniaastapäevale pühendatud arhiivinäituse avamine.
Ettekannetega esinevad Maarja Undusk, Tiit Aleksejev, Tiina Ann Kirss.
5. juuni Vanalinnapäevade teine päev on pühendatud Jaan Krossile. Kohvikutes loetakse näitlejate esituses katkendeid Krossi mälestusteraamatutest, toimuvad Krossi-teemalised jalutuskäigud vanalinnas, filmiõhtu jm.

Vikerraadio tähistab Jaan Krossile juubeliaastat Krossi nädalaga. Eetrisse jõuavad arhiivikatkendid, keelesaade, järjejutt ja mitmed erisaated.

Krossi aasta puhul ilmuvad mitmed Jaan Krossi teoste kordustrükid.

Kirjastus Hea Lugu andis uuesti välja Krossi peateose, romaani „Kolme katku vahel“ I-IV, mida kaunistab eesti teatrikunstniku ja raamatugraafiku Natalie Mei (1900–1975) kujundatud kostüümikavand Balthasar Russowi tegelaskujule filmis „Kolme katku vahel“ (Eesti Telefilm, 1970).

Eesti Keele Sihtasutus avaldab Andres Tali kujunduses Jaan Krossi poeemi „Maailma avastamine“ eritrüki. Sama kirjastuse väljaandena ilmuvad esmakordselt ühiste kaante vahel Jaan Krossi XX sajandi teemalised kogutud novellid. Koostanud ja sissejuhatuse on teosele kirjutanud kirjaniku lapselaps Johanna Ross, kellega Krossi juubeli puhul ilmub 12. veebruaril „Helsingin Sanomates“ pikem intervjuu.

Tallinna linna tellimusel on kavas välja anda pidulik fotoraamat „Jaan Kross ja Tallinn“.

Juubeliaasta puhul ilmub ka mitmeid tõlkeid: leedukeelne “Kolme katku vahel” I köide, ingliskeelne “Kolme katku vahel” III köide, soomekeelne „Taevakivi“ ja novellikogu Ungaris.

Kaardirakendusele „Kirjanduslik Tallinn“ ilmuvad Krossi-teemaliste jalutuskäikude marsruudid vanalinnas ja Kalamajas.

Aasta lõpetab Jaan Krossi monumendi avamine Tallinnas Kullassepa tänaval, kirjaniku kauaaegse kodu lähedal.

Jaan Krossi sünniaastapäeva tähistatakse ka Soomes.

13. veebruaril toimus pidulik seminar Helsingi keskraamatukogus Oodi, kus kõnelevad Harri Tiido, Mart Velsker, Sirje Olesk, Satu Grünthal,  Jaan Undusk, Jouko Vanhanen ja Seppo Zetterberg, Juhani Salokannel.

Seminaril esitleti romaani „Taevakivi“ tõlget (tlk Jouko Vanhanen), mis oli seni veel viimane soome keelde tõlkimata Jaan Krossi ilukirjanduslik teos.

Erinevates Soome paikades toimuvad loengud Jaan Krossist, esinejateks Sirpa Kähkönen, Sirje Olesk ja Hannu Marttila.

Krossile pühendatud seminar ja näitus toimuvad lisaks Helsingile ka Riias.