Juudit

Vanuseaste: 10.-12. klass Kestvus: kuni 1,5 tundi Hind: 4€ Gümnasistidele mõeldud “Juuditi” muuseumitunnis avame näidendi erinevaid tahke. Juttu tuleb nii „Juuditi“ saamisloost kui ka tegelaskujudest, samuti uurime, kuidas näidend haakub maailmakirjanduse, eesti kultuuri ja tollase ühiskondliku eluga. Võim, au, armastus, kirg, usk, surm – jututeemadest „Juuditi“ puhul puudu ei tule! Tunni lõpus jõuame kaugest Petuuliast […]



Elamusekskursioon “Kohtumine Tammsaare teenijannaga”

Vanuseaste: alates 8. klassist On 1930. aastate lõpp ning Tammsaarele tulevad külla kauged sugulased tema kodukandist. Paraku jõuavad külalised kohale pisut liiga vara, kirjanikuhärrat pole veel kodus ning ukse avab hoopis Tammsaare perekonna teenija Meeta... 



Sinasõprus romaaniga “Tõde ja õigus”

Vanuseaste: 10. – 12. klass. Muuseumitunni eesmärkideks on tutvustada romaani sügavamaid kihte, vaadates süžee ja tegelaskujude taha. Räägime viie osa kokkupuutepunktidest ning analüüsime kirjaniku kujundikeelt, mille kaudu ta oma romaanitsükli tervikuks on sidunud. Samuti toome välja seoseid kirjaniku teiste romaanide ja maailmakirjandusega. Arutleme teose tähtsuse üle minevikus, olevikus ja tulevikus.



Tammsaarele lähemale

Vanuseaste: 7.-12. klass Haridusprogramm on mõeldud Tammsaare elu ja loomingu lähemaks kui ka esmaseks tutvumiseks. Eesmärgiks on luua kirjanikust isiklikum tasand ning seeläbi ta inimesena lugejateni lähemale tuua. Teeme põhjalikuma tuuri Tammsaare viimases kodus ning avastame kirjaniku elu ja loomingu seoseid.



Helisev “Kõrboja peremees”

Vanuseaste: 8.-10. klass. Programmi käigus analüüsitakse põhjalikult romaani „Kõrboja peremees“ loodusmotiividest lähtuvalt. Lähemalt räägitakse romaani tekkeloost ning seosest kirjaniku eluga ning tolle aja ühiskonnaga. Arutame selle üle, kas tegemist on armastusromaani, talupojaromaani või millegi muuga.



Hullumeelne “Põrgupõhja uus Vanapagan”

Vanuseaste: 10.-12. klass. Võtame vaatluse alla erinevad lugemismudelid, mille kaudu romaani mõista ning tõlgendada. Räägime lähemalt irooniast kui kirjandusteksti ühest poeetilisest võttest.



Laste rõõmud 100 aastat tagasi

Vanuseaste: lasteaed kuni 3. klass Muuseumitund viib lapsed ajas tagasi 100 aastat, aega mil nende vanaemade vanaemad lapsed olid. Uurime tolleaegses korteris vanaaegseid asju, millega siis igapäevaselt toimetati. Arutleme, kuidas elasid selle korteri lapsed ja mängime kirjaniku elutoas  vanaaegseid mänge. Muuseumitunni eesmärgiks on rääkida perekonnast, kodust, kommetest ja selle muutumisest. Lisaks avada ajalugu vanaaegsete esemete kaudu ning tutvustada Eestile olulisi suurkujusid nende argipäeva kaudu. Tunni lõpus saavad lapsed meisterdada.



Poiss ja liblikas

Vanuseaste: lasteaed kuni 3. klass. Istume koos Tammsaare elutoas patjadel ja kujutame ette, et oleme justkui lillelisel aasal. Räägime lugude jutustamise traditsioonist ning sellest, kuidas kirjanikud lugusid jutustavad. Kuulame kassetmakist miniatuuri “Poiss ja liblik” (umbes 5 minutit pikk), millele järgneb arutelu hoolimise teemal. Programmi praktiliseks pooleks on õie meisterdamine, mille kroonlehtedele märgib iga laps üles inimesed, asjad ja muu, mis talle kallis. Lilled saavad endale külge ka magneti, mis võimaldab nad kinnitada näiteks külmkapile, et kallid asjad ei ununeks.