Kinod on veel suletud, aga häid filme saab ikka vaadata!
Võta sõber või armsam käekõrvale ja tule Mati Undi muuseumisse nautima Mati Undi loomingu põhjal loodud mängufilme või eluloofilmi Undist endast!
Privaatses filmitoas ootavad kaks erilist, sügavat tugitooli, mis kuulusid Jaan Krossile ja Ellen Niidule. Sinna saabki ennast mugavalt sättida ja filmi vaatamise kõrvale rüübata kohvi või teed ning krõbistada Tammsaare küpsiseid.
Pakume vaatamiseks järgmisi filme:
“Võlg” 1966
1960. aastate noortest ja südamevalust. Noorus, mis viib sageli mõtlematuseni. Pikkamööda koguneb võlg, mida tuleb elus maksma hakata. Mati Undi samanimelise jutustuse põhjal, stsenarist Mati Unt, režissöör Valdur Himbek (kestus 56 minutit).
“Saja aasta pärast mais” 1986
Film Vikor Kingissepa viimastest päevadest aastal 1922. Mati Unt on hiljem “Vastses argimütoloogias” öelnud: “Panin filmi jaoks materjali kogudes tähele, et Kingissepa viimastest kuudest rääkides rõhutati tema lauset “Ma pean selle karika lõpuni jooma”. Mida see õieti tähendab selles kontekstis – too jeesuslik lause? /…/ Ta istus üksi keldris ja minu arust otsustas end ära tappa, fanaatik ja maniakaalne, nagu ta oli. Aga ta otsustas surra mitte oma käe läbi, vaid ambitsioonikalt, ajalukku jäädes. Sellest ka Kristuse lause, mida ta kordas. /…/ Kingisseppa peeti eelkõige mütoloogiliseks olendiks. Ühesõnaga, Kuradiks, kes siis minu versiooni järgi pidas end Kristuseks.”
Stsenarist Mati Unt, režissöör Kaljo Kiisk (kestus 93 minutit).
“Tühirand” 2006
Noor intellektuaal Mati mahhineerib end olukorda, kus tal tuleb veeta nädalavahetus koos oma naise Helina ja naise armukese, viiuldaja Eduardiga. Kolmik sõidab Eduardi suvekoju, maalilisse paika, mida ümbritsevad tühi rand ja kohisevad metsad. Intriigid, intriigid, intriigid!
Tühiranna tegevus toimub lakoonilises ja sirgjoonelises maailmas, kus aeg on peatunud kusagil kaheksakümnendatel ja vuntsidest on saanud meeste nägude traagiline konstant.
Mati Undi samanimelise romaani põhjal, stsenarist ja režissöör Veiko Õunpuu (kestus 40 minutit).
“Sügisball” 2007
“Sügisball” räägib kuuest üksteisega riivamisi kokku puutuvast magalaelanikust, keda ühendab üksindustunne. See on film inimeste eraldatusest ja võimetusest teisteni jõuda. Samas leidub seal muigeid ja absurdi ning mõni vastavalt häälestunud vaataja võib isegi laginal naerda saada.
Filmi lavastaja Veiko Õunpuu määratleb filmi žanriliselt kui süsimusta komöödiat üksindusest, ahastusest ja lootusetusest. 2011. aastal valisid filmiajakirjanikud, õppejõud ja filmiasjatundjad filmi Eesti läbi aegade parimaks filmiks.
Mati Undi samanimelise romaani põhjal, stsenarist ja režissöör Veiko Õunpuu (kestus 127 minutit).
“Unditund” 2015
Film avab kinolike vahenditega Mati Unti kui karismaatilist isiksust, fenomenaalset mõtlejat ja anarhistlikku vormiuuendajat, sisaldades temast seninägematuid kaadreid loomeprotsessis ning sõprade keskel. Loo keskmeks on erinevad aastate jooksul tekkinud sõpruskonnad, mis said aluseks ka tegelaste valikul. Mati parima sõbra, Vaino Vahingu Salong Tartus, mis ühendas kirjanikke, teadlasi ja teatriuuendajaid. Kirjanduslik salong Tallinnas Vilde teel, Undi ja Kersti Kreismanni kodus. Mati lavastajatee algus Noorsooteatris.
Autor Maria Avdjuško (kestus 54 minutit).
Selleks, et kõik sujuks parimal moel, palume eelnevalt aja kokku leppida, kirjutades aadressile ingrid@kirjanduskeskus.ee.
Sissepääs on muuseumipiletiga (2 eurot).
Erilisi filmielamusi Undi filmidega!